První zmínka o hradu Oparno (někdy Opárno) pochází z roku 1344, kdy zde Smil z Vchynic, člen rodu později známého jako Kinští, stavěl „pokoje k přebývání“.

O deset let později již zmíněný Smil na hradě sídlil. V držení Smilových potomků zůstal hrad až do r. 1472, kdy jej dědictvím získali Dlaskové z Vchynic. Již v r. 1530 je však hrad Oparno zmíněn jako pustý. Druhý život hradu probíhal v 19. a na začátku 20. století, kdy zde fungovala dřevěná restaurace vestavěná do jižní části hradu. Dodnes po ní zbyl sokl zdiva v nádvoří a zbytky nátěrů vnitřních stěn plášťové zdi. Z této doby pochází i podezdívka pro kulečník, který byl umístěný v příkopu pod severní stranou hradního jádra.

Zřícenina hradu Oparno se nachází nedaleko od Lovosic v katastrálním území Oparno obce Velemín, severně od vsi Oparno v okrese Litoměřice. Od roku 1964 je chráněna jako kulturní památka. Jedná se o atraktivní stavební památku, která je dobře veřejně přístupná jak po zeleně značené turistické cestě Opárenským údolím z Malých Žernosek, tak i od blízké železniční zastávky Oparno. Z hradu je rozhled na okolní vrchy Českého středohoří.

Foto: Wikipedia / Juan de Vojníkov