Společnost AŽD ve spolupráci s Ústeckým krajem zahájí v pátek 29. března 2024 už pátou sezónu provozu víkendové turistické linky T4, které se přezdívá Oparenský expres. Jde o vlakové spojení Litoměřice horní nádraží – Lovosice – Chotiměř, jež vede turisticky atraktivním Oparenským údolím.

Vlaky budou ve dnech provozu, tedy o víkendech a státních svátcích, jezdit sedmkrát denně ve dvouhodinovém taktu. První bude vyjíždět z Litoměřic horního nádraží v 7:14 hod. a poslední z Chotiměře ve 20:08 hod.

Vlakové spojení je ideální nejenom pro pěší turisty, ale také pro cyklisty, kteří mohou navštívit nespočet turistických cílů. Mohou se projít či projet lučinatým, lesnatým a místy i skalnatým Oparenským údolím podél Milešovského potoka nebo zavítat na zříceninu hradu Oparno, rozhlednu Radejčín, vrchol Milešovku či horu Lovoš. Během cesty modernizovanými motorovými jednotkami RegioSprinter si cestující mohou zdarma dopřát kávu nebo čaj, případně si zakoupit drobné občerstvení.

„Oparenský expres se za dobu své existence stal mezi cestujícími velmi oblíbeným. Turisté linkou T4 rádi jezdí za malebnou krajinou Českého středohoří. Jsme připraveni také na cyklisty a rodiny s kočárky. A protože v našich jednotkách nechybí ani Wi-Fi, mohou si cestující během cesty naplánovat v mobilních telefonech turistické či cyklistické trasy nebo si najít zajímavé cíle výletu, kterých je v Oparenském údolí nepočítaně. Moc se na všechny těšíme,“ říká tiskový mluvčí AŽD Jiří Dlabaja.

Po železniční trati z Lovosic do Chotiměře nejezdil vlak od sesuvu půdy v červnu 2013 až do dubna roku 2020, kdy Ústecký kraj na léto a podzim zapojil provozuschopnou část tratě do režimu sezónních turistických linek Dopravy Ústeckého kraje coby linku T4. Dopravu zde zajišťuje společnost AŽD. Místo sesuvu půdy za Chotiměří čeká na nákladnou opravu.